Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Gizem ve Varoluş
 Kişisel Gelişim
 Neden sevgi sözcüklerini kullanmakta zorlanırız
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

hayal bahçesi
Kehribar

Turkey
38 Posts

Posted - 17/08/2006 :  17:07:50  Show Profile  Visit hayal bahçesi's Homepage  Reply with Quote
Sevgili arkadaşlar,

Hep dikkatimi çekmiştir. Genelde insanlar sevgi sözcüklerini kullanırken nedense çok hasis davranışlar sergilerler.

İnsanların aile içinde bile en yakınlarına bu sözleri kullanırken zorlandıklarına şahit oldum zaman zaman.

Sevgi korkulacak bir şey midir?

Neden sevdiğimiz insanlara doğrudan seni seviyorum demekten korkarız...

Bizi engenleyen nedir.

Bir tür savunma mekanizması mıdır insanı engelleyen.

Kendine güvensizlik yada karşılık alamamak ve kırılmak korkusu mudur?

Sevginin mutlaka karşılığı olmalı mıdır?

Amma sordum ben de

Bu konuda ki fikirlerinizi merak ediyorum doğrusu paylaşırsanız sevineceğim...

Hepinize sevgi ve selamlar...

Edited by - on

reikim45
Elmas

Turkey
501 Posts

Posted - 17/08/2006 :  17:35:25  Show Profile  Visit reikim45's Homepage  Reply with Quote
Sevgili hayal bahçesi.............
Sevgiyi katagorilere ayırmışız....Geneldede saklayan kendini itiraf edemeyen çizgide kaldık.....
Geleneklerimizdeki bize ögretilen sevgi çoklugu geneldi insan ol. herkese iyi devran ve sev......
Annemiziz babamızı ve kardeşlerimiziz komşularımızı sevmeyi ögrettiler. ama sevgiye birazcık ta utangaçlık biberi attılar....
O yüzden biz... sevgimizi ifade edemedik......Hatta daha ileri gidecek olursak...Kimsenin gözünün içine bakamadak.....İçlerindeki benim i göremedik.....
O Yüzden biz toplumca Troit hastası olduk...
O yüzden bizim Tiroit hormonlaromız ya çok çalıştı ya hiç.....
O yüzden çogumuzda içimize sindirememenin verdigi. mide bozuklukları var...
O Yüzden boşanmalar hat sahfada.....
O yüzden çocularımız deprasyona giriyor...
Yani sevgiyi ifade edmememenin çok büyük yan etkisi var.......
Oysa sevgi 1000 mg lık Antibiyotik....Onu kullanalım sevgisiz kalmamak için....sevdiklerimize onları sevdigimiziz gözlerle bile ifade etmeyi ögrenmeliyiz....
Bana sorarsan ben bunları yapıyormuyum....Hayır.... yapmuyorum sevgimimi ve öfkemi uçlarda yaşayan bir oldugum için...Tiroitlerim sorun çıkarıyor....sevgiyle kal reikim

Edited by - on
Go to Top of Page

agnia
Elmas

1198 Posts

Posted - 17/08/2006 :  17:59:18  Show Profile  Visit agnia's Homepage  Reply with Quote
Bravo, harika ifade etmişsiniz Reikim kardeş

Sanırım bir de şu var sevgiyi söyleyememekte; insan sevgisini söylediğinde bunun için ömür boyu sürecek bir sorumluluk altına girdiğini/girebileceğini sanarak daralıyor!
Hep sonraki anların telaşı var bizlerde

Oysa şu an sevgi hissi geldiğinde söylesem, başka anda ne gelirse de onu söylesem rahatlığına kavuşabilsek

Edited by - on
Go to Top of Page

reikim45
Elmas

Turkey
501 Posts

Posted - 17/08/2006 :  18:51:06  Show Profile  Visit reikim45's Homepage  Reply with Quote
Haklısın sevgili agnia
O sevgi sorumlulugu var ya işte o yüzden kimse elini taşın altına sokamıyor..sevdinmi ömür boyu sorumlusun o varlıkdan...Oysa bize verilen aşılar var duyguyu tartamıyoruz...
Hele hele çocuklarımız... aşklarındaki kara sevda bireysel yokluga götürüyor onları...
Oysa başta kendimizi sevsek. sorun ordadan kalkarmı acaba ne dersin....

Edited by - on
Go to Top of Page

agnia
Elmas

1198 Posts

Posted - 17/08/2006 :  19:02:02  Show Profile  Visit agnia's Homepage  Reply with Quote
İşte ben sevdin mi ömür boyu sorumlusun o varlıktan demeyelim diyorum Ömür boyundan bize ne, zaten onu Allah bilir, biz şu ana bakalım, seviyosak pat diye söyleyelim, bi sorumluluk filan almıycağız bunun için.
Sevgi kelimeleri söylendikçe ne tür etki bırakıyor biliyorsunuz (su konusunda uzun uzun konuştuk). Biz söyleneduralım an ne yapacağını bilecektir.

Edited by - on
Go to Top of Page

hayal bahçesi
Kehribar

Turkey
38 Posts

Posted - 17/08/2006 :  19:20:12  Show Profile  Visit hayal bahçesi's Homepage  Reply with Quote
Sevgili reikim45,

Eğer sevgiyi bir sorumluluk sebebi olarak görürsek, zamanla bu bize ağır gelebilir ve sevgi olmaktan çıkar gibime geliyor ve bu sefer karşımızda ki insana yansıttığımız enerji şekil değiştirir. Bu da hem bize hem de karşımızda ki insana zarar verir diye düşünüyorum.

Bu kişisel görüşüm tabii ki bilimsel değil. Ben öyle algılıyorum.

Bana göre sevgi pozitif bir enerjidir.

İnsanın öncelikle kendini sevmesi gereklidir.

Kendini sevmeyen başkasını da sevemez bence.

Kendini sevmeyen kendiyle barışık olmayan bir insan mutlu olamaz ve başkasını da mutlu edemez

Kendinizde olmayanı yansıtamazsınız veremezsiniz.

Tabii bu benim fikrim..

Sevgiyle...

Edited by - on
Go to Top of Page

mikaelmelek
Akik

12 Posts

Posted - 22/08/2006 :  10:49:34  Show Profile  Visit mikaelmelek's Homepage  Reply with Quote
Güzel bir konu.Bende de yavaştan tiroit belirtileri görülmeye başladıBu yüzden mi acaba?Çok güzel ifade etmişsiniz (sorumluluk alamak istememek,toplum vs.) ama insan kendini nasıl sever ya??Yaptığın herşeyde, konuştuğun her cümlede ne güzel, ne mükemmel yapmışım diyerek mi?Nası oluyo bu kendini sevmek...Acaba seviyorumda bilmiyormuyum??

Edited by - on
Go to Top of Page

Qaan
Yönetici

1248 Posts

Posted - 22/08/2006 :  12:25:28  Show Profile  Click to see Qaan's MSN Messenger address  Reply with Quote
Kendini sevme odaklı olarak düşünmek ya da yaklaşmak pozitif bir eğilim değil diye biliyorum. Diğer insanları ve varoluştaki diğer yaratılmışları sevmeğe eğilimli olarak yaklaşmanın daha pozitif bir bakış açısı olduğunu farklı kaynaklardan okumuştum.

Edited by - on
Go to Top of Page

hayal bahçesi
Kehribar

Turkey
38 Posts

Posted - 22/08/2006 :  15:55:36  Show Profile  Visit hayal bahçesi's Homepage  Reply with Quote
Sayın Qaan,

" Kendini sevme odaklı olarak düşünmek ya da yaklaşmak pozitif bir eğilim değil diye biliyorum. Diğer insanları ve varoluştaki diğer yaratılmışları sevmeğe eğilimli olarak yaklaşmanın daha pozitif bir bakış açısı olduğunu farklı kaynaklardan okumuştum." demişsiniz.

Sanırım düşüncemi tam ifade edemedim ve doğal olarak sizde böyle bir yazı yazma gereği duydunuz.

Kendini sevmek derken bunu narsizim,bencillik gibi düşünerek yazmamıştım.Kendini sevmek sözünde ki düşündüğüm ana unsur insan olarak mükemmel yaratıldığımız bu nedenle de kendimizi sevmemiz gerektiği ve karşımızdaki insanı ve de yaratılanları tabii ki: Haklısınız. Bunun bilincinde olmaz ve kendimizle barışık olmazsak diğerlerine de verebileceğimiz bir şey olmaz demeye çalışmıştım.Olmayanı vermeniz mümkün mü?

Sevmek zaten pozif bir yaklaşım biçimi değilmi dir?

İfade edemeşim demek ki uyarınız için teşekkür ederim.

Sevgi ve saygıyla...

Edited by - on
Go to Top of Page

Qaan
Yönetici

1248 Posts

Posted - 22/08/2006 :  17:59:21  Show Profile  Click to see Qaan's MSN Messenger address  Reply with Quote

Sevgili hayal bahçesi,

Sanırım ben de kendimi iyi ifade edemedim. Ya da yeteri kadar ayrıntılı yazamadım.

Örneğin şu an okumakta olduğum Ra Bilgileri serisinin ilk kitabından okuduklarımdan örnek vermeye çalışayım. Bu kitapta Ra adlı toplumsal bellek bileşiminin ifadelerine göre, içinde bulunduğumuz üçüncü boyut illüzyonundan, önümüzdeki -muhtemelen 2012 yılları civarında dünyamızın geçiş yapacağı- dördüncü boyut yoğunluğuna geçişte temel anahtarı sevgi oluşturuyor. Yani yaşayan insanlar için tek parola var -titreşimlerini dördüncü boyuta yükseltip uyum sağlayabilmek için- o da sevgi. Bunun için ise önümüzde iki yol olduğundan söz edilmiş kitapta. 'Kendine hizmet' ya da 'başkalarına hizmet'. Bu yolların her ikisi de titreşimi yükseltmek için geçerli yollar. Ancak Ra kendi felsefesinde, kendine hizmet yolunun negatif kutup ve başkalarına hizmet yolunun pozitif kutup olduğundan bahsetmiş. Bu kutupların birbirine üstünlüğü yok ve tıpkı mıknatısın farklı iki kutbu gibi düşünebiliriz. Yani yaratan için bu iki kutuptan biri yoluyla titreşimi yükseltmekte bir fark yok. Ancak her iki yolun da farklı öğretileri var. Kendine hizmet yolunda olanlar yani negatif kutupta olanların öğretilerinde güce ulaşmak ve kendini sevmek var. Pozitif kutup olan başkalarına hizmet edenlerin buna ulaşmak için yapacakları alıştırmalar için ise, söz gelimi herkesi ve yaratılan herşeyi tanrının bir parçası olarak görerek sevgi duymak öneriliyor.

Ben bu okuduklarım kafamda canlanarak yazmıştım satırlarımı. Yani "Önce kendimizi sevmeliyiz." şeklindeki yaklaşım o öğretinin bir ifadesi olduğu için öyle yazdım. Ve günümüzde bu ifadeyi kullanan çok kişisel gelişim uzmanı ve kitapları da görüyoruz diye de ayrıca da aklımdan geçmişti bir taraftan. Bir taraftan da biliyoruz ki güce sahip olup bunu kendi çıkarına kullanmak isteyen de çok günümüzde.

Pozitif yolun negatiften farkı için de bir örnek verilmişti kitapta. Pozitif yolu yani başkalarına hizmet yolunu seçenler, yollarına bir büyük bir kaya parçası çıktığında, bunu elbirliğiyle kolayca ortadan kaldırabiliyorlar. Ama negatif ya da diğer deyişle, kendine hizmet eğilimindeki biri bu kayayı tek başına yoldan çekmek zorunda ya da belki diğer insanları kendi isteği doğrultusunda manipüle etmek zorunda. (Bu örneği daha açıklayıcı olması açısından yazdım.)

Şu an hatırlayamadığım başka yerlerde de okumuştum tüm varoluşu sevmekten başlamanın esas olduğunu. (Bu da pozitif kutba uygun düzen bakış açısına sahip birisi tarafından yazılmış demek ki.) Yani sevmek ifadesi sizin söylemek istediğiniz şeklinde olumlu bir davranış ancak ben negatif ve pozitif ifadelerinde, farklı kutupların ayırımı şeklinde düşünerek yazmıştım yukarıdaki satırlarımı.

Tabii siz bu kaynağı kendinize uygun görürsünüz ya da görmezsiniz, o tamamen ayrı bir konu. (Kendinize yakın bulursanız sevgili oe_ arkadaşımızın "Ruhsal Kanal Bilgileri" bölümünde "Ra Bilgileri"ni özetlediği bir topici de var.)

Sevgi ve Saygılar.

Edited by - on
Go to Top of Page

zer-zivi
Elmas

Turkey
953 Posts

Posted - 22/04/2008 :  23:53:04  Show Profile  Reply with Quote
Neden sevgi sözcüklerini kullanmakta zorlanırız? Bu yazıyı okuyunca bir anda babamın yoğun bakımda, yatağında yatarken düşündüklerim ve hissettiklerim geldi.Sekiz yıl öncesi ve babam konuşamıyordu,ona onu ne kadar sevdiğimi söylemek istedim hatta sarılıp yanaklarından sevgiyle öperek, ama yapamadım.Ve bir hafta sonra onu kaybettik.Onu kaybetmekten çok sarılıp boynuna onu ne kadar sevdiğimi söyleyememek daha acı verdi bana.Daha öncesi bir kaç kez telefonda ona seni seviyorum baba demiştim ama hep utanarak ve babam bende kızım demişti sadece.Ne kadar sevsede çocuklarına oda sevdiğini söylemekten çekiniyordu.Okadar uzun yıllar birarada birlikte hayatı paylaşıyoruz ama sevgiye gelince nedense dilimiz lal yüreğimiz tutuklu kalıyor birbirimizi ne kadar çoook sevsekte.Yıllar geçti şimdi kardeşlerime,dostlarıma hatta yeni tanıdığım insanlara bile seni seviyorum demeden onlara selam vermekten geçmiyorum.Ne tuhaftır ki seni seviyorum dediğim herkes aynı utangaçlıkla karşılık veriyor.Ama bu güzel söze dil alışınca yürekte sevgi özgür kalıyor.Bir zaman karşılıklı nefret ettiğim bir yakınımla hukuki bir durum yüzünden bir arada bulunmam gerekti.Yasal prosedür bitmiş ve o bir kenarda oturmuş ağlıyordu.Yanına gidip elimi uzattım.Elimi tutmadı ve hayır hayır diye söyleniyordu ağlayarak.Elimi omzuna koyarak ona 'benden istediğin kadar nefret edebilirsin ama ben seni seviyorum ve hep seveceğim,bahtın açık olsun' diyerek uzaklaştım.Bundan zafer kazanmışçasına bir duygu hissetmedim, aksine içimdeki sevgi dahada büyümüştü,nefretim yok olup ruhum hafiflemişti.Sevginin huzuru ve mutluluğundan başka bir parça hüzün kalmıştı içimde ve hala benden nefret etsede ben ona duyduğum sevgimden bir şey kaybetmedim.Belki bir gün isterse beni sevebileceği günleri özlemle ve sevgiyle bekliyorum kimbilir belki bir gün....
dostlar hepinizi çooookkkk seviyorum...............

Edited by - on
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum © 2004 Budur.com Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.04
Google

Web www.budur.com
Detayonline Gizli
Gerçekler
oyun komedi sohbet
Visitor Counter by Digits