Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Konu Dışı / Diğer Konular / Yönetimden
 Kişisel Düşünceler, Fikirler vb. Yazılar
 SEVGİ
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

alemtac
Zümrüt

Turkey
250 Posts

Posted - 03/03/2009 :  11:07:06  Show Profile  Visit alemtac's Homepage  Reply with Quote

Zamanın birinde henüz bülbülün güllerin farkında olmadığı , kelebeklerin ışık uğruna her şeyini feda etmediği dönemler yaşanırmış..İnsanlığın karanlık çağları diye adlırılan bu dönemde henüz yer şekilleri bile tam belli değilmiş.
Zamanın birinde sevdalar henüz kuşların adıyla anılmaz, mendillerin kenarları işlenmez, mektupların ucu yakılmaz,zarfların içine gül yaprakları ve kokulu kağıtlar konulmazmış.
Koca dünyada engin su yığınları kendi halinde yaşamaya devam ederlermiş. Su yığınlarını çevreleyen dağ silsileleri akşam sabah gölgeleri suyun üstüne düşsün diye güneşi sabırsızlıkla beklermiş. Ve her dokunuşunda gölgesi denize bütün halinde suya ait olma hissiyle mutlu olurmuş koca toprak parçaları.
Sonsuz saydamlığın içinde balıklar yaşarlarmış . Su balıkları korur.Onlara besin kaynakları sağlar,yaşayacak oksijen, nesillerini devam ettirmek için sığ alanlar açarmış . Mevsimlere göre değişik dalgalanmalarla kayaların arasından onlara hayat pınarları sunarmış büyük bir zevkle. Karşılığında sadece anlaşılmak istermiş su.Anlaşılmak ve çabasının takdirini karşıdan duymak.
Suyun farkına varamayan balıklar kendi hallerinde sürdürdükleri yaşam biçimlerinin suyu boğduğunu bilemezlermiş.Ve su kendisinden aldığı bütün var oluş şartlarına hiç vefa göstermeyen balıklara ilk defa öfkelenmiş.bu ne anlayışsızlık , bu ne değer bilmezlik,bu ne umursamazlıktır diye…
Kendisiyle hemhal olmuş ,varlığını ona borçlu olan balığın yaptığına bir ceza verilmesi gerektiğini düşünür su.Varlığını borçlu olduğu suyun kendisine biçtiği cezanın farkında olmayan balıklar hayatlarının olağan çizgisinden yürümeye , nesillerini sürdürmeye devam etmişler.
Mevsimlerin kışa döndü zaman suyun dalgalanma şekli değişmeye başlamış. İlk defa büyük hareketlenmeler başlamış suda.Öfkelendiği balıklara gücünü göstermek için engin kayalıklara yüklenmiş önce bütün gücüyle. Vurdukça dağlara büyük parçalar koparmış , Dağ kendisinin hiç farkında olmadığını düşündüğü suyun bu coşkunluğuna önce hiç anlam verememiş ama kendisine gelen bu sevdaya hayır da dememiş.Bazı parçaları kopsa da vurdukça bedenine su hayatın anlamını yeniden keşfeder gibi mutlu olmayı başlamış.bünyesindeki her şey suyu gördükçe sevinmiş,yeşermiş,çiçekler açmaya başlamış.
Suyun içinde ilk defa çamur gören balıklar bunun kendilerine sunulmuş ödül olduğunu zannetmişler.İlk defa farklı beslenme araçları görmüşler.Güle oynaya yeni yiyeceklere hücüm etmişler.Balıkların bu memnun halinden anlam çıkaramayan su daha da öfkelenmiş.Az önce yüklendiği dağa daha şiddetli çarpmaya başlamış.Dağ , su kendine çarptıkça doyumsuz bir istek duymuş.suyu bedenine doğru bütün gücüyle çekmeye devam etmiş.Çağlar boyunca beklediği özlem dinecektir...Suyu gördükçe erir dağ. Dağ eridikçe öfkesinin balıklara vereceği zararın büyüklüğünü hesaplamaktadır deniz.Ve böylece günlerce devam eder bu öfke.nihayet koca dağ suyun karşısında eriri ufalanır,küçük parçalar haline döner.Koca kumsallar böylece oluşur dünyada.

Hayatı engin saydamlığın içinde suyun farkına varma becerisinden tamamen uzak balıklar yaşamaya devam etmişler.Suyun içinde kurdukları evrende tasasız ,kaygısız ,ürerler , ölürler .Sadece içlerinde bazı türler dağ –su aşkının kendilerine uzun ömür sağladıklarını bildikleri için kıyıya vurarak cevap verir olmuşlar.

Sabrı tükenen ,öfkesine hakim olamayan deniz kendine bu kadar bağlı dağın yok oluşunu anlar anlamaz yaptığının ne büyük hata olduğunun farkına varmış.Fakat artık iş işten geçmiştir, Geriye dönüş yoktur .Alışacaktır ürettiği dalgaya , rüzgara ,fırtınaya Su alışmış kara borana, ve gamsız balıkların varlığına… Alışmış deniz kaderinin kıyısında kendi sevdasıyla yok olmuş dağ parçalarına vurmak olduğunu .

Bugün hala deniz her vuruşunda kendinden bir şeyler bırakır kum tanelerine acı ve ızdırap dolu ıslaklığıyla…Ve her vuruşunda kum taneleri büyük bir özlemin küçük parçaları olarak ondan bir şeyler almaya alışmıştır.…Ve yine derler ki ucu yanmış bütün mektuplar bundan sonradır.ve derler ki gül bülbülün farkına koca dağ suyla bütünleştiği an varmıştır.Hatta o gün bu gündür bütün kelebekler ışığın kendilerini yok ettiğini bildiği halde dağı örnek alır .
Ve yine derler ki bundan sonra Habil ile Kabil arasında o menfur olay gerçekleşir.

İnsan da o gün bu gündür kendi içinde büyüttüğü bütün duygularını karşısındakine ulaştırmak için sonsuz bir yolculuğa çıkar.Yolculuğa çıkan her insan içindeki denizi arar,bazen balık olur , bazen dağ.Tek bir şansı vardır: O kendisinin ne olduğunu en iyi bilendir.
alintidir

Edited by - on

owi
Elmas

Turkey
302 Posts

Posted - 03/03/2009 :  19:58:33  Show Profile  Visit owi's Homepage  Reply with Quote
Emeğine sağlık dostum, ben-sen ayırmadan ne güzel alınacaklar..

Edited by - owi on 03/03/2009 20:20:23
Go to Top of Page

alemtac
Zümrüt

Turkey
250 Posts

Posted - 04/03/2009 :  02:52:09  Show Profile  Visit alemtac's Homepage  Reply with Quote
sevgili dostum Owi;
Sevgileri kaybetmemek icin yazmistim..dag kum olsada sevgi daima...
icimizdeki denize :)
Sevgi ve isikla

Edited by - on
Go to Top of Page

owi
Elmas

Turkey
302 Posts

Posted - 04/03/2009 :  05:40:26  Show Profile  Visit owi's Homepage  Reply with Quote
yok yok merak etmeyin siz kaybolmaz oyle sevgi denen sey bence.ne de olsa bilerek seviyoruz, e insan bildigini unuturmu hic:)
olsa olsa nefes almak gerek bazen ve arada bir es..
Sevgiyle dost

Edited by - on
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum © 2004 Budur.com Go To Top Of Page
This page was generated in 0.05 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.04
Google
 
Web www.budur.com
Detayonline Gizli
Gerçekler
oyun komedi sohbet
Visitor Counter by Digits