Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Konu Dışı / Diğer Konular / Yönetimden
 Kişisel Düşünceler, Fikirler vb. Yazılar
 Benim yaşadıklarımdan öğrendiğim...
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

rinda
Kehribar

Turkey
88 Posts

Posted - 18/12/2008 :  17:31:23  Show Profile  Visit rinda's Homepage  Reply with Quote
Benim yaşadıklarımdan öğrendiğim, yaşadıklarımdan ve okuduklarımdan ibaret
Yaşadıklarımdan ders çıkarırken, okuduklarımdan da bilgiler çıkartmayı öğrendim. Ama en önemlisi ise bu dünyadan bir toz zerreciği bile götüremeyecekken yanımda götürebileceğim bir şeyi keşfettim. Eminim nasıl olur, biz bu dünyadan beraberimizde götürecek hiçbir şey göremiyoruz, bilmiyoruz dediğiniz duyar gibiyim. Ama bir şey var, ne mi? Tabii ki yaşadıklarınızdan öğrendikleriniz, ve içinize sindirdiğiniz ve sizin için önemli olan okuduklarınızda çıkardığınız notlar, dersler, kısaca edindiğiniz bilgiler.

Bu nedenle benim için ruhumu beslemek yerine göre midemi beslemekten daha önemli oldu hep. Okuduğum her kitap bana yeni dünyalar açtı. Her defasında okuduklarıma farklı açılardan bakmayı, ve sorular üretmeyi öğrendim. Ve her sorunun cevabını başka bir kitapta, ya da aynı kitabı birkaç defa okuyarak buldum. Ben bilgiyi çok aradım ve hala arıyorum. Kitaplar yalnızlığımın ve arayışlarımın en büyük yardımcısı ve destekçisi oldu. Onlar bana içime bakmayı öğretti, bir bakıma kendimi bana tanıttı. Tanıdığım her bende başka benler gördüm. Bazen benden uzak, bazen bende daha içeri. Bazen de başkalarında beni gördüm, hüzünlendim, kimi zaman neşelendim. Ama her defasında yeni bir şeyler keşfetmenin heyecanını duydum. Her bulunan cevap başka soruları getirdikçe -işte biraz daha yaklaşıyorum- diyordum.
Ama okumalarım hiçbir zaman körü körüne olmadı. Yeri geldi okuduğum satırların sözcüklerini tek tek irdeledim, irdeliyorum. Bir sözcüğün altındaki birçok anlamı keşfettim, ve bu bana büyük haz ve heyecanlar yaşamama vesile oldu. Kendimce araştırdım, kurcaladım, bilgilendikçe yeni bilgilere susadım. Hayatın anlamını bulmaya çalıştım. Ama onu çevremde değil, doğada ve kendimde aradım ve buldum. Her bir buluş başka bir keşfi de beraberinde getiriyordu. keşfediyorum. Bu öyle bir şeydi ki, bu dünyadaki kelimeler bu duygunun karşısında kifayetsiz kalıyordu.
Bu edindiğim bilgiler bana ne geçmişten, ne gelecekten geliyordu. Bu bilgiler bana yaşadığım andan geliyordu. Bu da doyumsuz hazlar yaşamama sebep oluyor, kendimi küçük bir çocuğun ilk kelimesini söylemesi gibi sonsuz bir mutluluk veriyordu.

Ve neyi öğreniyorsunuz biliyor musunuz? Her okuduğunuzun gerçek olmadığını, okuduklarınızı ayırt etmeyi öğreniyorsunuz. Bir şey daha öğreniyorsunuz bu arada; ayrıntıda yaşadığınız hayatın sonsuz resmini görmeye başlıyor, plan içindeki planı algılıyorsunuz. Ama bunu üzücü bir yanı var, o da bunları bilip de dile getirememek. Çünkü gördüğünüz(!) şeyleri kelimelere dökmeye başladıkça saçmalamaya başladığınız fark ediyorsunuz. İşte -Söyleyen bilmez, bilen söylemez- sözünün ispatı da bu olsa gerek.

Bu nedenle okumak benim için hazların en büyüğü.

Yazan: rinda/rinniel

Edited by - on

Tiversonus
Elmas

2018 Posts

Posted - 18/12/2008 :  17:43:23  Show Profile  Visit Tiversonus's Homepage  Reply with Quote
Sevgili rinda,

Dün biraz utandım:)) Sizin bir yere yazdığınız "söz gümüş ise sukut altındır" cümlesini gördüm ve sizin benden daha eski üye olduğunuz ile "toplama" yaptım ve benim mesaj sayımın sitede üçüncü sırada olduğu kavramıyla birleştirdim ve sonuç: Birazcık beni düşünceye soktunuz:((

Ama benim öğrendiğim (yukarıdaki yazıya katılıyorum9 şu: Her kavramın kendisini "anti" si ile topluyorsun ve ortada sadece "Bir" kalıyor, durun ama bir de "gülümseme"...Acaba Bir "sevgi" midir? :))

Not: Ama sizin cümleniz şimdi şu espiriyi yapmama neden oldu: "Aman boşver onda altın varsa ben de de çok gümüş var, bizim gümüşlerin toplamı altının değerine ulaşır!" :))

Edited by - Tiversonus on 18/12/2008 17:45:47
Go to Top of Page

rinda
Kehribar

Turkey
88 Posts

Posted - 18/12/2008 :  17:58:24  Show Profile  Visit rinda's Homepage  Reply with Quote
:)) Naçizane kendi yazım. Hiç birşey demek istemedim. Sadece paylaşmak istedim. ;)

Edited by - on
Go to Top of Page

Tiversonus
Elmas

2018 Posts

Posted - 18/12/2008 :  18:03:12  Show Profile  Visit Tiversonus's Homepage  Reply with Quote
Hımmm, demek ki siz "altını/sukutu" seviyorsunuz, umarım yeni mesajınız için bir kaç yıl daha beklemeyiz:)) (Yazınız hoştu,yenilerini bekliyoruz):))

Edited by - on
Go to Top of Page

kurby
Elmas

Turkey
1049 Posts

Posted - 18/12/2008 :  18:49:14  Show Profile  Visit kurby's Homepage  Reply with Quote
Sevgili Rinda, sizi daha çok aramızda görmek istiyorum.Formu çay bahçesine çeviriyoruz bazen.:)))Bir ara ben de, sürekli okuyordum.Bir süre sonra paylaşma ve soruları yanıtlama gereği duyuyorsun.Belki bu benim yapımdan ileri geliyordur, konuşurken aynı zamanda kendimi dinlerim, bazen konuşurken kendi sorularıma cevap veririm, belki bu nedenle saçmaladığımı düşünüyorum hep.Ki gerçekten bazen içsel durumu sözcüklere dökmek oldukça zor, ve kendini akıllar içinde deli gibi görüyorsun.Ancak en azından farketmek/ farkında olmak da bir hüner diye düşünüyorum.Benim hayattan öğrendiğim tek şey, hiçbirşeyin sahibi olmadığım, içinde bulunduğum bedenin dahi.Bu nedenle salıvermeyi, sıkı sıkıya yapışmamayı öğreniyorum.
Paylaşımlarınızı bekliyorum, yazdığınıza çok sevindim.:)))
Sevgiler...

Edited by - on
Go to Top of Page

damdam
Elmas

581 Posts

Posted - 18/12/2008 :  23:17:49  Show Profile  Visit damdam's Homepage  Reply with Quote
Sevgili rinda

yazınızdaki içtenliği bilgiyi özümseyerek aktarmanız sağlamış...
Başka yazılarınızı da bekliyoruz:)))

Bir ara 'patika' vardı, birden kayboldu nerde acaba!!!

Edited by - on
Go to Top of Page

Qaan
Yönetici

1248 Posts

Posted - 20/12/2008 :  03:06:22  Show Profile  Click to see Qaan's MSN Messenger address  Reply with Quote

Sevgili Damdam,

'Patika' rumuzlu kullanıcı iyi niyeti suistimal eder şekilde çok uygunsuz içeriğe sahip bir başlık açtı. Bu şekildeki kötü içeriğe sahip bir başlığı açan bir kullanıcının forumda bulunması, forumun her dakika kontrol edilmesini gerektirir bir durum oluşturacaktı. Aynı zamanda içerik forumun -genele/başkalarına hizmet- amacına da hiç uygun değildi. Olsa olsa forum kullanıcılarını ve okuyucularını forumda yazmaktan ve takip etmekten uzaklaştırıcı ve hatta burada paylaşımda bulunduklarını çevrelerinden gizlemelerine sebebiyet verici bir etki yaratabilecek, açık bir metin söz konusuydu. Şu ana kadar forumdan kaldırılan başlıklarla kıyaslanamayacak derecede, tartışmasız en kötüsüydü. Forumumuzun 18 yaş altındaki genç ve çocuklara da çokça önerildiğini biliyoruz. Kaldı ki yetişkinlere de fayda sağlamayacak ve forumun mevcut üslubuna/yapısına hiç de uymayan bir metindi. Bu nedenle mevcut yapıyı tutarlı şekilde devam ettirmek düşüncesinden hareketle o başlık kaldırılıp ilgili kullanıcı adı da kilitlendi.

Önceki deneyimlerden gözlemlenildiği üzere, dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta şu ki; kötü niyetli tek bir kullanıcı bile, hoşgörülü yaklaşımı istismar ederek, aşama aşama kendini kabul ettirip, kademe kademe dozu artırarak oluşturacağı kaos ortamıyla ve saldırgan tutumuyla, tüm iyi niyetli kullanıcıları pasifize ederek sindirip, ileti yazma isteklerini de yok ederek, forumdaki paylaşımları neredeyse tamamen sona erdirebilir.

İlgili kullanıcıyı kötü niyetle sormadığınızı biliyorum ama sorunuz karşısında yönetimin ya tepkisiz kalması ya da savunma yapar tarzda bir açıklama yapması gerekiyor. Foruma ve genele fayda sağlamayacağının ve hatta zarar vereceğinin ve de iyi niyetten uzak davranışlara girebileceğinin işaretlerini önceden veren kullanıcıların neden yazmadıklarını sorgulamanız, yönetimi açıklama yapmaya zorladığı için, daha fazla güçlük çıkarıcı bu tür sorulardan uzak durulması yönetime her zaman kolaylık sağlar. Forumumuzun oldukça sert görünen kuralları zaten iyi niyetli olmayan kişilere karşı, bu güçlüklerin daha kolayca aşılması için oluşturuldu.

Sevgiler

Edited by - on
Go to Top of Page

kurby
Elmas

Turkey
1049 Posts

Posted - 20/12/2008 :  13:20:31  Show Profile  Visit kurby's Homepage  Reply with Quote
Desenize, patika oto-ban oldu!:(

Edited by - on
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum © 2004 Budur.com Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.04
Google

Web www.budur.com
Detayonline Gizli
Gerçekler
oyun komedi sohbet
Visitor Counter by Digits