Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Gizem ve Varoluş
 Kişisel Gelişim
 Aynalanmak nedir?
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

safran
Elmas

612 Posts

Posted - 25/10/2007 :  22:41:42  Show Profile  Visit safran's Homepage  Reply with Quote
Ayna nedir? Aynalanmak nedir?

Aynalama; sadece olaya, kişiye ve bütüne nasıl baktığımız hakkında sedece bize özel fotoğraflar sunan bir tekniğin adıdır. Biz bu fotoğrafları ister alır bakarız, ister yırtıp atarız. "Ayna yanlış gösteriyor, tozlu, kirli, iç veya dış bükey" dediğimizde kendimizi yargılıyor oluyoruz. Dışarda bizim dışımızda bize ait olmayan bir ayna olmadığını, ayna sembolünün sadece içe bakmayı daha iyi anlatabilmek için kurgulanmış bir benzetme olduğunu öncelikle bilmemiz gerekiyor.

Aynanın bize gösterdiğini görmemezlikten geliyor veya bize yansıyan algı üzerinden kendimizde duıygusal bir tesir oluştuğunu hissediyorsak, bu durum o aynanın nesnel gerçekliği ile ilgili değil, henüz hesaplaşmaya ve derine bakmaya cesaret edemeyen varlığımızın gerçeği red edişi ve bütünle kendisi arasına direnç koyarak, ayrılık illizyonuna bir süre daha devam etmeyi şeçmesi ile ilgilidir.

Ayna bahsi mesnevide çok güzel yorumlanmıştır. Mevlanaya göre ayna, kişinin kendi kalbidir. Kişi ancak kalbine ( aynaya ) bakmayı öğrendiğinde kendini tanımaya başlar.

Nevlana Fihi Mafih adlı eserinde bununla ilgili bir hikaye anlatılır. Hazret-i Yusuf' un bir arkadaşı yoldan gelir. Hazret-i Yusuf sorar : "Bana ne hediye getirdin. Arkadaşı sorar : "Sen de olmayan ne var ki ?" Senin neye ihtiyacın olabilir ? Ama senden daha güzel birisi olmadığından; yüzünü seyretmen için sana bir AYNA getirdim.

" Cenab-ı Hakkın da her şeyi vardır, hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. Kul; Allah'ın önüne onda kendisini görmesi için parlak bir AYNA , yani temiz bir gönül götürmelidir. (Fihi Mafih, 285)

Aynalama, aynı zamanda kunatum fiziği anlatımlarındaki kuarkları harekete geçiren bir tekniktir. Kişi içerden kendine bakmayı beceremediğinde kendine dışardan bakma kolaylığını bulabilir. Buna aynalamak denir. Bir adı da farkındalıktır. Burada aynalık yapan kişinin veya ayna anlatımının aktif bir tesiri yoktur. Tesir kişinin kendi anlayışındadır. Gördüğü doğru ve yanlışlar kendi ile ilgilidir ve sedece kendisini görür. İyi ve kötü bulduğu kendisidir. Puslu ve kirli olan sembolik olarak ayna ile ifade edilen aslında kendi kalbi, içgörüsü ve vicdanıdır. Aynanın doğruyu göstermeyeceği inancı, gerçeği ve kendini kabul etmek yerine sistemde ve kurguda hata arayarak kendi gerçekliliği ve vicdanı ile en azından bir süre yüzleşmekten kaçma eylemidir.

Hepimiz zaman zaman bulunduğumuz yerde aynaların üzerine bir perde örtmeye veya aynalı ortamlardan sıkıntı duyarak kaçmaya çalışıyoruz. Sevgilerimle...

mustafa kartal

Edited by - on

osmansorsabakan
Akik

Turkey
29 Posts

Posted - 06/03/2008 :  16:59:41  Show Profile  Visit osmansorsabakan's Homepage  Reply with Quote
Merhaba...

18 BİN ALEM PERDESİ ve KİŞİSEL GELİŞİM üzerine bir fikir jimlastigi yapalım isterim.
BİR adem BİR alem ise, 18 bin adem 18 bin alemdir diye biliriz.

Her bir bilgi İnsan, dünya ve evren üzerinden sorgulanacak olursa;

İnsan, dünya, evren 18 bin oluşum içinde olsa gerek. İnsan marifet ve öz degerlerini tanımlaya bildigi zaman perdelerini aralamış, kişisel gelişimini tamamlamıştır diye biliriz. Burada uyanış, farkındalık gerçekleşmeye başlamıştır.

Dünya, 18 bin arzdan arşa oluşumla, evren 18 bin galaktik sistemle bütünü örneklemekte.

Sorumluluk verilen uyanmışlar, 3 ler, 5ler, 7ler, 18ler 40lar...da aynı hasletleri aramak mümkündür diyorum.

Edited by - on
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum © 2004 Budur.com Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.04
Google
 
Web www.budur.com
Detayonline Gizli
Gerçekler
oyun komedi sohbet
Visitor Counter by Digits