Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Konu Dışı / Diğer Konular / Yönetimden
 Forum Kuralları, Duyurular, Önerileriniz
 Barındırma Hizmeti Konusunda Sorun
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author  Topic Next Topic  

Qaan
Yönetici

1248 Posts

Posted - 05/07/2018 :  23:59:38  Show Profile  Click to see Qaan's MSN Messenger address  Reply with Quote

Forumumuzun geçen ayın yarısına gelmeden kullanım dışı kalıp açılamaz durumda olduğunu fark edenler biliyordur. Bayram tatilinin hemen öncesinde olması sebebin anlaşılmasını daha da zorlaştırmıştı. Çünkü ilgililere ulaşmakta da sorun oluştu.

Anlaşıldı ki, forumu barındıran sunucu değişmiş ya da bir farklı uygulamaya geçilmiş. Bu konularda güvenebileceğim bir arkadaşım zamanında konu ile ilgili yardımcı olmuştu ve onun kullanıcı adı üzerinden sunucu hizmeti alıyoruz.

Kesintinin nedeninin forum trafiğinin ilgili pakete göre yetersiz kalmasıymış. Trafikte o denli bir hızlı artış olmamış ancak daha önceki dönemlerde trafik kotası ölçümü devrede değilmiş. Şimdi koya konusu devreye girince kotayı hep aştığımız ortaya çıktı. Ama böyle olabileceği de bildirilmeden ani bir sürprizle karşılaşmış olduk. Nitekim bu ani sürprizler konusunda geçmişte de olumsuz bir deneyimimiz olmuştu.

Bununla birlikte kullandığımız disk alanı paketin yüzde biri kadar. Yani aslında mevcut paket forumun gereksinimine hiç uygun değil mevcut haliyle. İki katı trafikli pakete geçilse, yine ayın son günleri kesinti oluşacak gibi duruyor. Trafik arttığı zamanlarda ise kesinti daha öne gelecek. Yani kullanıma ilişkin olarak uygun bir paket yok.

Her Ocak ayındaki paket yenilemede hep arkadaşımın bilgisine dayalı olarak sorguladığım belirli bir konu vardı. Forum içeriğini daha iyi bir forum altyapısına taşıması konusunu açıyordum her defasında. Çünkü bilindiği üzere 2004 ün şubat ayından beri forumumuz açık. Bu oldukça uzun bir süre. Mevcut forum altyapısı oldukça eski ve iyi niyetli olmayan birkaç saldırıya maruz kalmıştık. Ancak forumun mevcut bilgilerinin başka bir forum altyapısına taşınabilmesinin pek de mümkün olmadığını ya da kolay olmayacağı bilgisi verildi hep arkadaşım tarafından. Üstelik konuya dair ısrarımın sürekli gündeme gelmesi elbette biraz arkadaşımı kızdırıyordu. Sağ olsun bugüne kadar onun yardımıyla hep açık kaldık. Bir defa güncellendik çok geçmiş zamanda. Ancak ben de kafamda hep bir çözüm olabileceği düşüncesiyle ısrarcı davranıyordum. Dışarıdan rastgele birisine tüm giriş bilgilerini teslim edecek kadar güvenmek kolay değil.

En son geçen ayın 13 ya da 14 ü gibi oluşan ve yukarıda sebebini belirttiğim kesintide yine bana geri dönüş yapan arkadaşım bana geri dönüş yapınca ve soruna dair konuşurken konu uzayınca, o an oldukça sorun yaşadığı bir anda olduğunu da fark edemedim ve yine aynı konuyu açtım. Çözüm arayışı içerisindeyken, bilmeden fazlaca üzerine gitmiş olduğumu konuşma sonlarında fark ettim.

Bu defa belki de sunucu değişmesi gerekecekti. O zaman yeni bir altyapıya geçilebilir mi diye yine sordum. O an içinde bulunduğu bir başka sorundan bahsedince mecburen konuyu erteledik ve şu an mevcut trafiğe baktığımda yine ayın yarısına gelmeden sunucu kotamız dolup, site kesintiye uğrayacak gibi.

Sitenin üyelikle birlikte kolayca kullanıma açılabilmesi ise yıllardan beri hiç mümkün görünmüyor. Kolayca üye olunamayacağını zaten üye olmayı denemiş kişiler hep biliyor. Şu ana kadar 7199 kişi bunu denemiş ve onay bekler durumda görünüyor.

İnternet ortamı artık 10-15 sene öncesi gibi değil. Yeni bir altyapı olsa dahi üyelik kolaylaşırsa, ortalık kesinlikle savaş alanı gibi olur. Kontrol edilemez durum oluşur. İtirazlarla ve sorunlarla bir kişi değil onlarca yönetici olsa bile kolayca uğraşılamaz bir hal alabilir. Bu ayrıntılar zaten çoktan beri akıldaydı. Onca aşamayı geçip üye olan son iki üyemiz tek bir katılım bile yapmamışlardı.

Diğer taraftan spiritüel konular için forum kullanımı artık belki o kadar uygun değil. Ya da forumlar da belki artık yerini başka kullanım alanlarına bıraktı.

Başkalarına hizmet konusunda fedakar davranacak kimse sayısı zaten kolay rastlanılacak bir oranda değil. Bu anlamda başka düşünülmesi gereken faktörler de var. Ufak sorunların kalıcı anlaşmazlıklara yol açma durumu da söz konusu. Geçmişteki kırgınlıkların etkileri hala var.

Sonuç olarak, bir dolu sebepten dolayı forumumuz artık işlevsel bir görev göremiyor.

Bu sebepten dolayı domain ismini bir blog sitesine mi yönlendirsem diye düşünceler de aklımdan geçiyor. Bu durumda belki bir süre için başka bir domainde forum açık durur gibi çeşitli düşünceler aklımdan geçiyor. Bu şekilde trafik azalır. Mevcut trafik ilk zamanlar blog sayfasına yönlenir ve sonrasının ne olacağı hakkında fikir yürütebilecek kadar bilgiye sahip değilim. Blog sitesine yönlendirsem, düzenli olarak yazı girmek de kolay bir uğraşı değil. Bununla birlikte forumda sorun oluşunca tek başıma halledemiyor oluşum en çok göz önünde bulundurmam gereken etken. Başka sunucuya taşınsak da ortaya ne sorunlar çıkabilir şu an belirsiz.

Yani henüz karar verilememiş ama belki bir süre askıda kalacak belki de bir anda devreye sokulabilecek bir yenilik olasılığı gayet yüksek. Bir karar alınamazsa, ayın ortalarına doğru sitenin devre dışında görünmesi olasılığı da bunun içinde.

Özet: Görünürde trafik var. Ancak kullanım ve işlevsellik yok. Bunu sağlamak için kolay üyelik sağlamak da daha ciddi sorun açacaktır. Hayırlısı neyse, çözüm oraya yönelsin diye dileyeyim.

Aklımdakileri yazmak istedim.

Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum © 2004 Budur.com Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.04
Google

Web www.budur.com
Detayonline Gizli
Gerçekler
oyun komedi sohbet
Visitor Counter by Digits