Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Gizem ve Varoluş
 Kişisel Gelişim
 İyi Tutum İlkeleri
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author  Topic Next Topic  

Qaan
Yönetici

1248 Posts

Posted - 01/01/2017 :  02:25:47  Show Profile  Click to see Qaan's MSN Messenger address  Reply with QuoteİYİ TUTUM İLKELERİ


01. Doğruluk: Olayları kendi işimize geldiği gibi değil, objektif bir tarafsızlıkla değerlendirebilme dürüstlüğünü sergileyebilmek erdemli bir davranıştır. Karşılaştığımız her tutum, bizim doğru davranış sergileme anlayışımızı daha da iyiye sevk edebildiği ölçüde olmuşuz demektir . Bundan böyle biz kendi adımıza doğrusunu yapmaya niyet ettik mi? Evrensel vicdani doğrular önemlidir. Her durumda doğru olanı savunmalı. Hatadan hemen dönebilmeli. "Bu yapacağım en doğrusu, en pozitifi olmalı" diye her zaman üzerinde düşünülmeli. Doğruluğun gücüne inanan, uzun vadede her zaman kazançlı ve huzurludur. Şu andan itibaren en iyi ve en doğru ne yapabiliriz? Her pozitife yönelim kararı bir tövbedir. Vicdanımıza kulak vermeli. Doğrunun arayıcısı, uygulayıcısı ve destekçisi olmak bilinçli seçimimiz olmalı.

- Doğrunun gücü vardır.


02. Samimiyet: Samimiyet esasını içtenlikle benimsemek önemlidir. Sözlerinde samimi olanın yolu açılır. Gördüğümüz samimiyeti her zaman daha iyiye yönlendirerek sinerji yaratmak bize ortak fayda sağlar. İçtenliğiyle ve her tutumuyla güvenilir olmak yüce bir tutumdur.

- Önemli olan samimiyettir.


03. Özgür irade: Başkalarının seçimlerine ve karar verme haklarına saygı duymak gerekir. Herkes kendi iradesi doğrultusunda hareket etmekte özgürdür. Bununla birlikte; gerçekten özgür bir zihin, kendi iradesini etki altında kalmadan tamamen kendisi kullanabilecek ölçüde gelişkinliğe ve seçimlerini kendisinin yapabileceği muhakeme gücü yeterliliğine sahiptir. Özgür ve pozitif bir tutum sergilemek yine iradenin seçimidir. Aklımızın bilinçli kullanıcısı olabilmeliyiz.

- Özgür iradeye saygı, pozitifliğin esasıdır.


04. Varoluşa fayda: Elimizden gelen en iyi şekilde ve samimice, genele fayda sağlayan bir hayat tarzı ve tutum benimsemek erdemli bir duruştur. Faydada devamlılık da önemlidir. Yardımsever olabilmek önemlidir. Aldığımızdan fazlasını, karşılık beklemeden verme anlayışını benimsemek, bizi manen yüceltir. Bu tutumumuzun pozitif bir etki yarattığı durumlar için devamlılık sağlamak maneviyatımızı yükseltir.

- Varoluşa fayda dağıtmalı.


05. Sevgide kalmak: Var olan her şeyi sevmek için kendimize olabildiğince telkinde bulunmak, bizi pozitif yönde geliştirici etki yapar. Bağışlaması en zor olanları dahi bağışlamak için düzenli olarak kendimize telkin egzersizleri yapabiliriz. Bu duygulardan arınmak bizi ruhen hafifletir. Yargılarımızı zihnimizde sorgulamamız ve olumlu olanlara yönelmemiz ruhsal gelişimimize fayda sağlar. Herkesi dost olarak görmekte fayda vardır.

- İnsanlık deneyiminin doruk noktası koşulsuz sevgidir.


06. Beklentilere özen: Başkalarına yerine getiremeyeceğimiz beklentiler vermemeliyiz. İlgili kimselere açıklamadığımız bir beklentimize ulaşmak için aldatmacalı davranışlar sergilemek de iyi bir tutum değildir. Beklentilerle oynamamalıyız.

- Beklentilerde özenli olmalı.


07. Değerlere özen: İnsanların; hoşgörü, saygı, maneviyat, inanç ve benzeri pozitif değerleri ile birlikte muhtelif hassasiyetleri konusunda özenli olmak önemlidir. Pozitif değerleri üzerinden insanların maneviyatlarına hitap ederek, kişisel fayda sağlamaya çalışır durumda olmak doğru değildir. Değerlere ilişkin olarak samimice özenli davrandığımız ölçüde kendimizi sürekli daha iyiye sevk edebiliriz. Değerlere dair konuları çoklu bakış açısıyla değerlendirebilmek zihnimizi açar. Konuları ne kadar farklı bakış açılarıyla görmeye çalışırsak, o kadar iyi kavrar ve sağlıklı değerlendirebiliriz. En emin olduğumuz yargımız için dahi, alternatif pencerelerden sunulabilecek bakış açılarıyla değerlendirebilecek bilinç düzeyine ulaşmak, gitgide daha geniş ufuklu olmamızı sağlar ve bizi geliştirir. Böylece değerler üzerinden manipülasyon yapılmasıyla ilgili olarak, çok daha kapsamlı bir farkındalık kazanabiliriz.

- Pozitif değerlere özen göstermeli.


08. Vefa: Bağlılıkta, sevgide kalmakta ve yardımseverlikte devamlılık önemlidir. Değer bilir karakterde olmak da önemlidir. İnsanların vedalaşırken gözlemlenen hali ve tavrı dahi vefasına dair ipucu verir. Vefalı olmak bir ruhsal gelişkinlik ölçütüdür. Bununla birlikte vefalı olma huy özelliği taşıyanların bu olumlu özelliklerinden kişisel fayda sağlamaya çalışacak tutumlardan kaçınılması gerekir.

- Vefa Bir'liğin temelidir.


09. Kendimizi geliştirmek: Her olabilirliğe gözümüzü açık tutmalıyız. Bilincimizi geliştirmek, ufkumuzu açmak ve bilgimizi artırmak önemlidir. Bütün alemlerin bilgisinden faydalanıp, en iyi ve en doğru ayrıntıları aralarından seçebilme yetimizi irademizle gitgide artırmak bizi sürekli geliştirir. Özgür irademiz bunun için vardır. Pozitif olmayan her şeyden uzak durmak ve bununla birlikte esnek düşünceli olabilmek, gelişim için fayda sağlar. Bu sebeple yeni düşüncelere, anlayışlara açık olabilmek, onları tarafsız, dengeli şekilde değerlendirebilmek, düşünceleri sahibinden bağımsız olarak değerlendirebilmek, düşünceleri topluca yanlış veya doğru olarak kabul etmek yerine; eğer varsa doğru olanın içindeki yanlışı, yanlış olanın içindeki doğru kısımlarını ayırt edebilmek önemlidir. Her öğrenileni diğerleri ile karşılaştırmak, ölçmek, uyan ve uymayan noktaları belirlemek, uyanları kaynaştırabilmek, bütünleştirebilmek, içindeki doğruları benliğimize yerleştirebilmek, bilinç gelişimimize katkı sağlar. Tüm bunları yaparken iyimser olmak ve hayata pozitif bakmak hayatımızı kolaylaştırır. Yapabileceğimiz en büyük yatırım kendimize yaptığımızdır. Çünkü tamamen kendi isteğimizle ve kendimiz için yapabiliyoruz ve biz ne kadar iyi olursak, başkalarına da o kadar fayda sağlayabiliriz. Tüm bunlarla birlikte bilelim ki; sadece bilgiye sahip olmaktan öte, onu ne kadar benimsediğimiz, özümlediğimiz, uyguladığımız ve yaşadığımız önemlidir. Bahaneler, mazeretler değil, çözümler üreten yol alır. Zihinsel ve bedensel sağlığımızı üst düzeyde tutmamızda; içerdiği yapı taşları bozulmamış doğallığa sahip, organik ve dengeli bir beslenme çok önemli bir rol oynar. İrademizi hiç bir illüzyona teslim etmemek anlamında uyanık olmak gereklidir. Yüksek şuurlu olmak hedeflenmelidir. Her an kendimizi temsil ettiğimizin farkında olmamız gerekir. Kendimizi bilmeli ve kendimiz olabilmeliyiz. Şimdiye kadar doğru olmayan çok şey de yapmış olabiliriz. Önemli olan bir karar verip, şu andan itibaren ne yaptığımızdır. Samimi bir tövbe çok değerlidir.

- Tövbe cennetin kısa yoludur.


* Pozitif tekamülde bilinç yükseltme haritası:

- Egodan adım adım uzaklaşma isteği,
- Doğru, evrensel ve sağlam ilkelere bağlılık,
- Çok açılı bakabilme ve değerlendirebilme yetisi,
- Kendi öz muhakeme gücüne bağlı irade sergileme,
- Her bilgiye açık olmak ve zihni sonsuza açma arzusu,
- Bilincini yükseltme hedefi ve aydınlanmaya adanmışlık.
- Uygulamaya geçmek ve gelişimi tamamen hayata geçirebilmek.


- Aslolan bilinç gelişimidir.


10. Bir'lik idraki: Aynı varoluşun içindeyiz. Farkında olmalıyız ki, en yüksek bakış açısıyla görebilsek, biz aslında biriz. Kimi anlaşmazlıklar olsa da aslında hepimiz kardeşiz, dostuz. Kendimizi bütünle bir olarak algılamaya çalışmalıyız. Bir olduğumuzun farkında olmalıyız. Bu algı ve kavrayışı artırmak, bizi gitgide daha yüksek bir idrake ulaştırır.

- İllüzyonun içindeyiz ve gerçekte Bir'iz.


11. Denge: Her uçtaki farklı fikri zihnimizde değerlendirdikten sonra, bunların bir dengesini kurabilmek önemlidir. Dengede olmalı ve dengede kalmalıyız. Faydalı ve pozitif durumlara yönelim için dahi, denge kavramını aklımızdan çıkarmamalıyız.

- Ol'mak denge halidir.www.iyitutum.blogspot.com

Bilgiler zamanla güncellenebileceğinden, en son haline bakmak için lütfen üstteki linke tıklayınız.

http://budur.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2120


Lütfen linkleri de vererek paylaşalım.

   Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Budur.com - Spiritüel ve Metafizik Forum © 2004 Budur.com Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.04
Google
 
Web www.budur.com
Detayonline Gizli
Gerçekler
oyun komedi sohbet
Visitor Counter by Digits